Muzyka z dawnych lat

Hejo!
Od czasu do czasu nachodzi mnie ochota na słuchanie starszych piosenek. Bardzo starych  można nawet powiedzieć, tych z czasów młodości moich babć. Ostatnio aż tak często ich nie słuchałam, ale jakoś wczoraj tak wyszło. Błądziłam gdzieś po youtubie i w końcu padło na "Czy te oczy mogą kłamać" Jana Pietrzaka, którego nigdy wcześniej nie doceniałam. A teraz wow! To świetna piosenka,
Uwielbiam te piosenki z tamtych lat za klimat, za tekst i pewnego rodzaju lekkość. Do tego bardzo często są po prostu ponadczasowe i wbrew pozorom znane wielu osobom. Sama się kilka razy złapałam na tym, że widzę jakiś fajny tytuł, brzmi ciekawie, więc włączam. I co? Kurcze, przecież ja to znam!
To będzie mała topka, ale nie chcę dawać tego tytułu. Jakoś nie pasuje mi dziś do tego. W pewien sposób Kalina Jędrusik jest moją faworytką. Kultowe "Ja się boję sama spać", które naprawdę uwielbiam. Oprócz tego wyjątkową piosenką jest dla mnie "Z kim Ci będzie tak źle, jak ze mną", bo tekst jest dość prawdziwy. W jej piosenkach też czuć taką kobiecość. Szczególnie w "Bo we mnie jest seks". Chyba rozumiecie. Miałam wielki dylemat, co tutaj dać, bo uważam, że wszystkie są warte poznania. Okej, będzie nieproporcjonalnie. Do reszty artystów przypasowałam tylko jedną piosenkę, a tutaj wspomniałam o trzech. Jednak każda z nich jest dla mnie wyjątkowa na swój sposób.Przyznam się, że gdy po raz pierwszy zobaczyłam "Nie dokazuj" w wersji z 1969 roku, byłam po prostu zauroczona. Ta wersja jest cudowna. Nieco różni się od tej późniejszej wersji tekstem, ale chyba nawet jest lepsza. Młody Marek Grechuta był cudowny.


Moje ulubione piosenki Czerwonych Gitar są z lat '70. Śmiem stwierdzić, że to jeden z najlepszych polskich zespołów. Jego piosenki są ponadczasowe i każdy słyszał przynajmniej jedną, nawet jeśli nie ma świadomości, że to ich. Sama byłam w szoku, gdy pierwszy raz puściłam sobie "Niebo z moich stron", a okazało się, że znam refrenu. "Tę dla mnie, dla ciebie. Tę dla mnie, dla ciebie". Ktoś zanucił?
Nie mogło też  tutaj zabraknąć  Kasi Sobczyk. Lubię jej piosenki, ale "O mnie się nie martw" szczególnie uwielbiam. Po prostu, nawet nie czuję większej potrzeby tłumaczyć tej piosenki. Sama mówi za siebie. To trochę ja. Znowu. 
Komentarze

 1. No tak, te piosenki mają swój klimat i są ponadczasowe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię piosenki Marka Grechuty. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja lubie czasem posłuchać starych piosenek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie dzieje minionych czasów w formie muzyki w ogóle się nie zestarzały i mógłbym słuchać ich na okrągło. Jest wiele do nadrobienia, a muzyka jest ponadczasowa, z tego względu stare zespoły są nieśmiertelne i brzmią w naszych głośnikach do dziś.

  Jeżeli interesuje cię rozwój osobisty zapraszam na mojego bloga

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Podoba Ci się post? Daj znać w komentarzu!
Chcesz więcej? Zaobserwuj!
Bardzo dziękuję!