Wiedźmin: Ostatnie życzenie

Jakiś czas temu skończyłam czytać "Wiedźmina: Ostatnie życzenie". Napisałam już dawno, że będę chciała napisać o tej książce, ale jest niezwykle trudne, bo nie wiem jak to zrobić, żeby nie było to zbyt wielkim spoilerem. Z drugiej strony nie chcę zapisać za mało.

Autor: Andrzej Sapkowski

Tytuł: Wiedźmin: Ostatnie życzenieJest zbiór opowiadań. Przewodzi im opowiadanie pod tytułem "Głos rozsądku". Jest ono podzielony na 7 części. Pomiędzy nimi są opowiadania uzupełniające, które wyjaśniają treść opowiadania przewodzącego. Ich tytuły to:
 • Wiedźmin
 • Ziarno prawdy
 • Mniejsze zło
 • Kwestia ceny
 • Kraniec świata
 • Ostatnie życzenie

Pierwsza cześć "Głosu rozsądku" ukazuje niesamowite przeżycie nieznanego mężczyzny. Dokładniej poznajemy go w opowiadaniu "Wiedźmin". Mężczyzna jest Wiedźminem i nazywa się Geralt z Rivii. Przybywa on do Wyzimy, gdzie postawiono mu zadanie odczarowania strzygi. Geralt w trakcie wykonywania tej misji zostaje ranny na wskutek czego traci przytomność. "Wiedźmin" kończy się na jego pobudce 2 później. Na początku kolejnego "Głosu rozsądku" dowiadujemy się gdzie się znajduje. Przechodzi on kurację w świątyni ku czci Wielkiej Melitele. Dowiaduje się tam od jego przyjaciółki, kapłanki Nenneke jak bardzo poważne są jego rany i o tym, że będzie potrzebował długiej kuracji. Wiedźmin wyznaje,że chciałby porozmawiać z Iolą, kapłanką, która go odwiedziła poprzedniej nocy. Nenneke mówi, że to bezcelowe, bo kapłanka składała śluby milczenia.
Następuje "Ziarno prawdy". Wiedźmin  przemierza różne krainy na swej klaczy, Płotce w poszukiwaniu pracy. Na jednym z szlaków natrafia na zwłoki mężczyzny i jego córki. Geralt postanawia odnaleźć stworzenie, które ich zabiło. W ten sposób natrafia na dwór Nivellena. On ujawnia mu swoją mroczną tajemnicę. Wiedźmin domyśla się kto mógł zabić mężczyznę. Jego domysły stają się słuczne. Zaczyna walkę w potworem. Kto jest tym potworem? Jaki sekret ma Nevillen? Jak zakończy się opowiadanie?
Rozpoczyna sie "Głos rozsądku 3". Do świątyni przybywają wasale króla Herewarda, członkowie Zakonu Białej Róży. Przekazują rozkaz od króla, któremu nie pasuje obecność Geralta i żąda, aby Wiedźmin opuścił Elleander. Nenneke sprzeciwia się rozkazowi i mówi, ze Geralt zostanie w świątyni jak długo będzie chciał, za co zostaje zwyzywana. Wiedźminowi, który wcześniej chciał załagodzić sytuację, puszczają nerwy. Zaczyna wyśmiewać jednego z rycerzy i wyzywa jednego z nich na pojedynek. Rozpoczyna się "Mniejsze zło". Geralt poszukując pracy zabija grasującą na bagnach kikimorę. Wiedźmin udaje się do Bleviken gdzie liczy na zarobek dzięki znajomości z wójtem Caldemeynem. Wójt mówi mu o braku pieniędzy na zapłatę i wskazuje mu potencjalnego kupca, Mistrza Iriona. Wiedźmin udaje się do wieży Mistrza Iriona, którym okazuje się być mag Stregobor, jego dawny przyjaciel. Mag opowiada mu historię o Przekleństwie Czarnego Słońca, o tym jak brał udział w sekcji zwłok jednej z przeklętych dziewcząt oraz o ścigającej go śmierci. Stregobor prosi go o pomoc w odpędzeniu osoby, która chce go zabić. Kim jest ta osoba? Czemu chce zabić maga? Co zrobi Wiedźmin?
Rozpoczyna się czwarta część "Głosu rozsądku". Geralt rozmawia z Iolą. Mówi jej o swoim życiu. Opowiada jej o swojej przygodzie w Cintrze, o której dowiadujemy się w "Kwestii ceny". Geralt zostaje zaproszony na ucztę na dworze królowej Calanthe, władczyni Cintry. Geralt musi przebrać za rycerza. Królowa Calanthe zorganizuje ucztę by wydać swą córkę za mąż. W jej trakcie przybywa Jeż, któremu mąż królowej złożył obietnicę na Prawa Niespodzianki za uratowanie mu życia. Niespodzianką dla króla było narodzone dziecko, czyli księżniczka Pavetta. Księżniczka wpada w furię kiedy matka nie pozwalała jej odejść z Jeżem. Moc wymyka się spod kontroli i... dzieją się straszne rzeczy. Czy Pevetcie uda się okiełznać moc? Co będzie z obietnicą jej ojca?
W piątej części "Głosu rozsądku" Geralta odwiedza bard Jaskier, z którym się przyjaźni. Przyjaciele zaczynają wspominać swoje wspólnego przygody. Pierwszą z nich jest, ukazana w "Krańcu świata", próba uspokojenia diaboła. Wiedźmin podejmuje się tego zadania z ciekawości. Diabołem okazuje się silvan  Torque, który całe zło w wiosce wyrządza żeby pomóc głodującym elfom. O jego zamiarach dowiadują się drugiego dnia gdy chcą go grzecznie wyprosić z wioski. Zostają wtedy jednak porwani przez elfy. Czy uda im się wydostać?
Podczas kolejnej części "Głosu rozsądku" Geralt dowiaduje się o wizycie Yennefer, jego ukochanej.  Nenneke i Yennefer odbyły długą rozmowę na temat Wiedźmina. W końcu kapłanka pyta się go jak ją poznał. Opowieść zaczyna się od łowienia ryb z Jaskierem, podczas, którego znajdują pojemnik z dżinem.  Dżin atakuje Jaskiera, raniąc go przy tym poważnie .Dzban, w którym znajdował się dżin był zabezpieczony pieczęcią. Geralt prowadzi przyjaciela do pobliskiego miasteczka. Niestety jest już po zmroku i muszą czekać do samego rana. Wartownicy każą im czekać, a po świcie pójść do czerodziejki. Geralt cierpliwie czeka do samego ranka po czym udaje się do miejsca pobytu czarodziejki, którą okazuje się Yennefer. Yennefer zgadza się im pomóc. Oczywiście żąda za to zapłaty, którą jest pieczęć. Czarodziejka rzuca na Wiedźmina urok i posyła go na miasto. Sam zaś zaczyna przywoływać geniusza, którego Geralt określił jako dżin. Po co Yennefer wysyła Wiedźmina na miasto? Do czego jest jej potrzebny geniusz? Co się wydarzy w siódmej części "Głosu rozsądku"?

Jeśli doszliście do tego momentu, poznacie moje zdanie:
Książka bardzo mi się spodobała. Jeśli się w nią wczytacie nie będziecie mogli przestać. Jest naprawdę wciągająca.

Dalej możecie mi zadawać pytania na temat blogowania czy czegoś innego. ;) Miłego dnia! :D

Komentarze

 1. Hmm, masz te książki kupione czy z biblioteki? ;P
  Trochę długie streszczenie xd Wydaje się ciekawe, jak mi wpadnie w ręce to przeczytam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pożyczone od wujka. Krócej się nie dało.

   Usuń
 2. Interesujące, raczej się skuszę :)
  Obserwuję i zapraszma do mnie.
  http://experience-the-story-again.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe streszczenie, zaciekawiłaś mnie nim i możliwe, że w wakacje przeczytam ;) http://fairytaledreamcloudeen.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytam tego posta,bo jeszcze coś mi zaspojlerujesz ;-;

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałem Ostatnie Życzenie. Świetna książka. Barbie stwierdziła, że na każdej stronie są sceny erotyczne. Myślałem, że padne ze śmiechu. W jakim ona świecie żyje!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie xD
   Nie ma tam ich tak wiele.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Podoba Ci się post? Daj znać w komentarzu!
Chcesz więcej? Zaobserwuj!
Bardzo dziękuję!